کد خبر : 189468
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دی 1400 - 18:11

جزئیات واردات ۹.۸ میلیارد دلاری و موجودی ۵.۱ میلیون تنی کالای اساسی

جزئیات واردات ۹.۸ میلیارد دلاری و موجودی ۵.۱ میلیون تنی کالای اساسی

در سال جاری بیش از ۹.۸ میلیارد دلار به وزن ۱۹.۷ میلیون تن کالای اساسی وارد شده که حدود ۷۰ درصد کل واردات بوده است، در حال حاضر موجودی این کالاها در بنادر به حدود ۵.۱ میلیون تن می رسد. به گزارش ایسنا، گزارش اخیر گمرک ایران نشان داد که در ۱۰ ماهه اول امسال حجم تجارت

جزئیات واردات ۹.۸ میلیارد دلاری و موجودی ۵.۱ میلیون تنی کالای اساسی

در سال جاری بیش از ۹.۸ میلیارد دلار به وزن ۱۹.۷ میلیون تن کالای اساسی وارد شده که حدود ۷۰ درصد کل واردات بوده است، در حال حاضر موجودی این کالاها در بنادر به حدود ۵.۱ میلیون تن می رسد.

به گزارش ایسنا، گزارش اخیر گمرک ایران نشان داد که در ۱۰ ماهه اول امسال حجم تجارت خارجی کشور ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده که از این رقم ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار سهم صادرات و ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار سهم واردات بوده است.

مهدی میر اشرفی – رئیس کل گمرک ایران – نیز در آخرین گزارش خود اعلام کرد که پیش بینی می شود حجم تجارت خارجی تا پایان سال به حدود ۷۰ میلیون دلار برسد.

 

اما وضیعت کالاهای اساسی و جریان واردات و موجودی آن از کل واردات در گزارشی از سوی مهرداد جمال ارونقی – معاون فنی گمرک ایران –  به ایسنا اعلام شده است.

۷۰ درصد واردات، کالای اساسی است

بر اساس این گزارش در ۱۰ ماهه اول امسال در مجموع ۱۹.۷ میلیون تن کالای اساسی به ارزش ۹.۸ میلیارد دلار در ۲۵ گروه کالایی وارد شده است؛سهم کالاهای اساسی از مجموع واردات در سال جاری و تا پایان ۱۰ ماهه از لحاظ وزنی حدود ۷۰ درصد بوده است.

در بین این اقلام سهم ذرت ۸.۵ میلیون تن به ارزش ۲.۱ میلیارد دلار بوده که بالاترین حجم از واردات کالاهای اساسی است. همچنین انواع دانه‌های روغنی و سویا ۱.۹ میلیون تن به ارزش بیش از یک میلیارد دلار، کنجاله سویا ۱.۳ میلیون تن به ارزش ۵۷۸.۵ میلیون دلار، روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع ۸۵۳.۸ هزار تن به ارزش ۷۲۱.۸ میلیون دلار، روغن پالم ۳۰۶ هزار تن به ارز ۲۲۹.۷ میلیون دلار و جو ۱.۴ میلیون تن به ارزش ۳۶۱.۷ میلیون دلار وارد شده است.

همچنین واردات  برنج ۷۸۹.۶ هزار تن به ارزش ۷۲۰.۶ میلیون دلار گزارش شده است.

چقدر از انواع گوشت وارد شده است؟

میزان واردات برای انواع گوشت در سال جاری حاکی از آن است که گوشت قرمز گرم ۴.۳ هزار تن به ارزش ۲۸.۹ میلیون دلار ، گوشت قرمز سرد ۲۷.۹ هزار تن با ارزش ۱۱۸.۱ میلیون دلار و مرغ ۱۱۲.۸ تن به ارزش ۲۰۳.۴ هزار دلار بوده است.

در سایر اقلام می‌توان به واردات چای خشک به وزن ۵۱.۶ هزار تن و ارزش ۲۵۶.۶ میلیون دلار، کره‌های بسته بندی ۷.۴ هزار تن به ارزش ۳۸.۹ میلیون دلار ،شکر خام یک میلیون تن ۳۶۴.۱ میلیون دلار و  انواع بذر با ۵.۲ هزار تن به ارزش ۶۹.۳ میلیون دلار اشاره کرد.

واردات ۱.۳ میلیارد دلاری دارو و تجهیزات پزشکی

همچنین در رابطه با دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی ۱۲.۴ هزار تن به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار واردات انجام شده است و داروهای دامی ضروری نیز ۴۰۳ تن به ارزش ۵۳.۶ میلیون دلار بوده است.

شیر خشک اطفال دیگر کالایی است که با حجم ۲.۶ هزار تن با ارزش ۲۹.۶ میلیون دلار واردات آن صورت گرفته است.

آخرین وضعیت واردات انواع کاغذ

در دیگر اقلام وارد شده در ۱۰ ماهه اول امسال می‌توان به خمیر کاغذ با ۲۱۱.۴ هزار تن به ارزش ۱۶۲.۴ میلیون دلار، کاغذ روزنامه ۶.۱ هزار تن به ارزش ۴.۱ میلیون دلار و کاغذ چاپ و تحریر به وزن ۱۶۹.۱ هزار تن به ارزش ۱۵۶.۴ میلیون دلار اشاره کرد.

لاستیک سنگین ۶۳.۹ هزار تن به ارزش ۲۳۰.۹ میلیون دلار و ماشین آلات تولید کننده کالاهای اساسی ۴۰.۱ هزار تن به ارزش ۳۹۳.۵ میلیون دلار نیز در ۱۰ ماهه اول امسال وارد کشور شده است.

موجودی کالاهای اساسی؛۵.۱ میلیون تن

اما بررسی گزارش معاون فنی گمرک ایران از  آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در بنادر  تا پایان ۱۸ بهمن‌ماه امسال نیز  نشان می‌دهد که تا این زمان موجودی کالاهای اساسی به ۵.۱ میلیون تن رسیده است.

ترخیص یک میلیون تن مواد اولیه تولید

این در حالی است که در دوره مورد بررسی مجموع کالاهای غیرکانتینری در بنادر ۷.۱ میلیون تن بوده که چهار میلیون تن آن کالاهای اساسی و ۳.۱ دیگر غیر اساسی است . همچنین باید به آن ۸۶.۸ هزار کانتینر کالا اضافه کرد که ۹۰ درصد آن را کانتینرهای پروارداتی است.

در این آمار حجم کالاهای غیر اساسی که عمده آن را مواد اولیه تولید تشکیل می دهد نسبت به ماه های اخیر حدود چهار میلیون تن بود نزدیک به یک میلیون تن کاهش داشته و ترخیص شده است، این در حالی است که در آبان ماه سال جاری بر اساس مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار مصوباتی برای تسهیل ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید صادر و در دستور کار قرار گرفت که ترخیص درصدی نیز جزئی از این مصوبات بود.

۳۰ شناور با یک میلیون تن کالا به بنادر رسید

در کنار کالاهای اساسی موجود در بنادر ۳۰ شناور نیز در کنار اسکله و یا منتظر در لنگرگاه برای تحویل کالا بوده‌اند که در ۱۶ شناور کنار اسکله ۴۷۸.۹ هزار تن کالا از قبیل ذرت، جو، دانه‌های روغنی، روغن خام و سویا وجود دارد و ۱۴ فروند منتظر تخلیه حاوی ۶۰۷.۹ هزار تن کالا مانند ذرت، جو، برنج و حبوبات است که در مجموع نزدیک به یک میلیون تن کالای اساسی را با خود حمل کرده‌اند و به همراه ۴.۱ میلیون تن کالای اساسی که تا پیش از این موجود بوده به حدود ۵.۱ میلیون تن می رسد.

سهم ۲.۱ میلیون تنی ذرت

بررسی موجودی ۴.۱ میلیون تنی کالاهای اساسی در بنادر از این حکایت دارد که بیشترین سهم به ذرت با ۲.۱ میلیون تن اختصاص داشته است، همچنین روغن خام ۳۸۲.۸ هزار تن، سویا ۶۱۰.۶ هزار تن، جو ۳۰۳.۴ هزار تن، دانه‌های روغنی ۲۸۴.۱ هزار تن، شکر ۸۲.۷ هزار تن و برنج ۷۵.۱ هزار تن قرار دارد.

سهم هر بندر از موجودی کالاهای اساسی چقدر است؟

اینکه در هر یک از بنادر چه حجم از کالاهای اساسی قرار دارد نیز  بالاترین موجودی در بندر امام خمینی (ره) با ۳.۱ میلیون تن است.

همچنین در بندر امیرآباد ۳۱۶.۳ هزار تن، نوشهر ۱۴۲.۳ هزار تن،  شهید رجایی ۲۶۰.۶ هزار تن، انزلی ۱۱۹.۸ هزار تن، شهید باهنر ۴۸۳ تن، چابهار ۵۰.۷ هزار تن، فریدون کنار ۱۵.۳ هزار تن، آستارا ۹.۶ هزار تن و بندر لنگه ۱.۶ هزار تن کالا موجود است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چرا زيرنويس فيلم نمياد

خرید رپورتاژ آگهی دائمی با 70% تخفیف

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح