کد خبر : 189478
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دی 1400 - 18:11

شرایط تامین برق به حالت عادی بازگشته است

شرایط تامین برق به حالت عادی بازگشته است

وزیر نیرو گفت: در چند روز گذشته تامین برق بخش های مختلف از جمله صنایع کوچک و بزرگ و یایر بخش ها به حالت عادی بازگشته است و اکنون هیچ مشکلی برای تامین برق نداریم. به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در نشستی خبری در پاسخ به سوال ایسنا درباره خاموشی های اخیر و علت اینکه

شرایط تامین برق به حالت عادی بازگشته است

وزیر نیرو گفت: در چند روز گذشته تامین برق بخش های مختلف از جمله صنایع کوچک و بزرگ و یایر بخش ها به حالت عادی بازگشته است و اکنون هیچ مشکلی برای تامین برق نداریم.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در نشستی خبری در پاسخ به سوال ایسنا درباره خاموشی های اخیر و علت اینکه چرا به توسعه انرژی های تجدیدپذیر آن طور که باید توجه نشده است، اظهار کرد: درس بزرگی از خاموشی های اخیر دریافت کردیم که آن هم پرداختن به مساله چگونگی مصرف گاز بود و نباید این مهم را از دستور کار خارج کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هفت برابر مصرف گاز برای تامین برق در بخش خانگی و برای گرمایش و پخت و پز صورت می گیرد که همین مساله اهمیت مدیریت مصرف را نشان می دهد چرا که اگر این شرایط ادامه یابد حتی ممکن است وارد کننده گاز شویم لذا نباید به این مهم بی توجه باشیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه گاز در مقایسه با سایر گازهای فسیلی یک سوخت پاک است و خوشبختانه در این دولت مصرف گاز در تولید برق رشد قابل ملاحظه ای داشته است و ما امروز با سهم ٨٠ درصدی گاز  در سوخت نیروگاه ها در ردیف چهارم دنیا هستیم.
وزیر نیرو با بیان این‌که ایران بعد از ایالت متحده، روسیه و ژاپن بالاترین سطح مصرف گاز را در سوخت نیروگاه‌ها دارد، اظهار کرد: براساس آخرین آمار در ۳۵ سال گذشته سهم نیروگاه‌های هسته‌ای در سبد انرژی دنیا از سه درصد به ۱۰ درصد، سهم گاز از ۱۲ درصد به ۲۳ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سهم زغال سنگ تغییری نکرده و از گذشته تاکنون ۳۸.۲ درصد را نیز به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که سوخت زغال سنگ سوختی نسبتا آلوده کننده است.

اردکانیان با اشاره به سهم تجدید پذیرها غیر برق آبی‌ها گفت: میزان سهم تجدید پذیرها از ۰.۶ به ۹.۸ درصد افزایش یافته و دنیا به سمت افزایش سهم تجدید پذیرها حرکت می‌کند. در ایران اینگونه نبوده که دولت یا وزارت نیرو توجه به تجدید پذیرها را فراموش کرده باشد.

وزیر نیرو افزود: حرکت خوبی در دولت یازدهم در این زمینه آغاز شد به طوری که در بخش تجدید پذیرها در سال ۱۳۵۷ ظرفیت نصب شده صفر بود اما ابتدای دولت یازدهم این عدد به ۱۶۸ مگاوات رسیده بود در خود دولت یازدهم نیز به تنهایی تجدید پذیرها به غیر از برق آبی‌ها ۱۷۰ مگاوات و در دولت دوازدهم تاکنون ۵۳۵ مگاوات نصب شده است.

وی با بیان این‌که تا پایان دولت قصد داریم که این عدد را به ۷۰۰مگاوات برسانیم، اظهار کرد: در مجموع ظرفیت تجدید پذیرها به حدود ۸۷۰ مگاوات می‌رسد که اگر برق آبی‌ها را اضافه کنیم مجموعه تجدید پذیرها در دولت تدبیر و امید به حدود ۳۰۰۰ مگاوات خواهد رسید.

اردکانیان علت حرکت کند شدن تجدید پذیرها را تغییرات نرخ ارز دانست و اضافه کرد: سرمایه گذاری که صورت می‌گرفت براساس خرید تضمینی بود و به دلیل افزایش نرخ ارز سرمایه گذاران صرف چندانی برایشان نداشت، به همین دلیل با آهنگ کند روبه‌رو شدیم. اما با روش‌های دیگر که در لایحه ۱۴۰۰ در نظر گرفته‌ایم قصد داریم تا منابعی در اختیار ساتبا قرار گیرد و ریل‌گذاری‌هایی انجام شده و امیدواریم تا پایان سال این لایحه تصویب شود.

او ادامه داد: ما دستورالعمل‌هایی را صادر کرده‌ایم که سرمایه گذاران برای این‌که از مساله‌ی نرخ ارز خلاص شوند اجازه داده شده تا از تاسیسات ایجاد شده استفاده کنند و هرجا که می‌خواهند سرمایه گذاری کنند علاوه بر این قرارداد صادرات برق را با کشورهای همسایه امضاء کنند و خودشان اقدام به صادرات برق کنند که امیدواریم این مساله بتواند موجب توسعه تجدید پذیرها شود.

وی با اشاره به لزوم مدیریت مصرف برق و گاز در کشور تصریح کرد: اگر مدیریت مصرف صورت بگیرد در هر فصل سال می‌توانیم نیاز مردم را برطرف کنیم و نباید به دلیل این‌که منابع زیاد گاز و نفت داریم در مصرف آن صرفه جویی نداشته باشیم.

برگزاری جلسه با افغانستان و آلمان برای استفاده از ظرفیت‌های انرژی بادی

وزیر نیرو با تاکید بر این‌که ظرفیت بالای ایران در حوزه نیروگاه‌های تجدید پذیر گفت: ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت بالقوه نیروگاه‌های بادی در ایراتن وجود دارد که یکی از این تونل‌ها در مرز ایران و افغانستان است. در همین راستا به مقامات افغانستان پیشنهاد داده‌ایم که کار مشترکی را آغاز کنیم و این ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم و این مساله را با سایر کشورها مطرح کرده‌ایم و در ماه فوریه قرار است یک جلسه هماهنگی بین ایران، افغانستان و جمهوری فدرال آلمان به عنوان یکی از کشورهایی که هم می‌تواند سرمایه گذاری کند و هم دانش خوبی در این زمینه دارند برگزار خواهد شد و سایر راه‌ها را نیز به کار خواهیم بست.

وزیر نیرو گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون در مجموع ۱۷ هزار و ۳۳۸ مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق داشتیم که تا نیمه سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۰ هزار مگاوات خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، اردکانیان اظهار کرد: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید به طور متوسط سالانه ۲۵۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شده، در حالی که تولید سالانه پیش از دولت کنونی حدود ۱۸۰۰ مگاوات بوده است.

وی همچنین با اشاره به طرح‌های پویش #هر هفته الف ب_ایران گفت: با احتساب پروژه‌هایی که افتتاح می‌شود تاکنون ۵۰ سد مخزنی ملی به بهره‌برداری رسیده که به طور متوسط هر دو ماه یک سد در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

وزیر نیرو به بهره‌برداری حدود ۳۳۵ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی و ۷۸ تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در قالب این پویش اشاره کرد و گفت: به‌طور متوسط هر ۳۴ روز در طول فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون یک تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره‌برداری رسیده که پایان دولت این زمان به ۳۰ روز کاهش می‌یابد.

وی یادآوری کرد: در ابتدای انقلاب چهار تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور وجود داشت که ۸.۵ درصد جمعیت شهری در آن زمان با حدود یک و نیم میلیون نفر را پوشش ‌می‌داد.

اردکانیان افزود: در ابتدای دولت یازدهم تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری ۱۶۸ واحد بود که ۳۹ درصد جمعیت شهری با جمعیت افزون بر ۲۱ میلیون نفر را پوشش می‌داد. اکنون تعداد این تصفیه‌خانه‌ها به ۲۴۸ واحد رسیده و ۵۳ درصد جمعیت کشور با حدود ۴۴ میلیون نفر را پوشش می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال تصفیه‌خانه فیروز بهرام که یکی از بزرگترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب است برای جمعیت ۲.۵ میلیون نفری در غرب و جنوب غرب تهران افتتاح می‌شود که با اعتبارات بانک توسعه اسلامی احداث شده است.

اردکانیان اضافه کرد: از فاضلاب تصفیه شده این تصفیه‌خانه ۵۰ میلیون متر مکعب برای کشاورزی استفاده و همزمان ۱۱۷ حلقه چاه در میدان محمدیه مسدود می‌شود.

وی همچنین افزود: در دولت تدبیر و امید ۴۴ تصفیه‌خانه آب شهری به بهره‌برداری رسیده که به طور متوسط هر دو ماه یک واحد بوده است.

وزیر نیرو درباره میزان بارش‌ها هم گفت: بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۸۹ میلیمتر بوده که نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد و در مقایسه با بلندمدت ۲۸ درصد کاهش دارد، اما خوشبختانه حجم آب موجود در مخازن سدها به نسبت سال گذشته فقط دو درصد کاهش دارد که به مدیریت صورت گرفته بر اساس پیش‌بینی‌ها از وضعیت بارش‌ها برمی‌گردد.

اردکانیان اظهار کرد: در شرایطی قرار داریم که امیدواریم تا پایان امسال وضعیت بهتری از نظر نزولات جوی داشته باشیم، اما این آمادگی هم وجود دارد که با مدیریت منابع آبی در تابستان و فصل گرم مشکل جدی نداشته باشیم و متکی به همراهی و همکاری مردم هستیم که امید است وضعیت قابل کنترلی باشد.

وی همچنین با اشاره به بهره‌برداری از طرح‌های پویش هفته چهلم #هرهفته الف ب_ایران در روز سه‌شنبه در استان‌های اردبیل و فارس اعم از واحد بخار نیروگاه ترکیبی سبلان با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات گفت: این نیروگاه بزرگ شامل ۶ واحد گاز و ۳ واحد بخار است که واحدهای گازی آن در سال‌های قبل به مدار آمده و فردا نخستین واحد بخار آن بهره‌برداری می‌شود.

اردکانیان اظهار کرد: بخش برق از محل احداث حدود ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی تاکنون به میزان قابل ملاحظه‌ای سوخت صرفه‌جویی کرده که قرار است از محل این سوخت صرفه‌جویی شده منابعی به حکم قانون بودجه در اختیار صنعت برای توسعه این طرح‌ها قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به سنکرون واحد بخار نیروگاه سبلان در روز شنبه با شبکه سراسری گفت: این واحد فردا سه‌شنبه رسما افتتاح می‌شود.

وزیر نیرو اضافه کرد: در استان فارس هم سد تنظیمی ملاصدرا، سد تنگه خمار، ‌یک تصفیه‌خانه فاضلاب، یک تصفیه‌خانه آب و طرح‌های خورشیدی با مجموع ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در روز سه‌شنبه افتتاح می‌شود که با احتساب این‌ها، مجموع پروژه‌های پویش در سال ۹۹ که به بهره‌برداری می‌رسد به ۲۲۷ پروژه با سرمایه‌گذاری ۶۴ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی گفت: وعده ما ۲۵۰ پروژه است که تا پایان سال از این رقم هم عبور خواهیم کرد؛ این پروژه‌ها شامل ۲۰۰ پروژه ساخت و سازی و ۵۰ پروژه ساز و کاری است.

به‌زودی پرونده جدیدی به نام فاضلاب روستایی را باز می‌کنیم

وی با اشاره به یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی گفت: در نتیجه این یکپارچگی، آبرسانی به روستاها به سرعت در حال شکل‌گیری است و به‌زودی پرونده جدیدی به نام فاضلاب روستایی را باز می‌کنیم.

وی در عین حال گفت: گام دوم یکی کردن معاونت آب وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب بود که نوعی تمرکززدایی بود و اختیارات ستاد وزارت نیرو به شرکت مدیریت منابع آب و بخشی از اختیارات این شرکت به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها محول شد.

اردکانیان افزود: ۲۴ اختیار به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها اضافه شد و ساختار جید مدیریت منابع آب بر اساس حوضه‌های آبریز شکل داده شده است.

وزیر نیرو در خصوص پیش‌نویس قانون آب خاطرنشان کرد: ظرف چند ماه گذشته حداقل با ۳۲ مجموعه مختلف مذاکره شده و قصد داریم از این فرصت در نهایی کردن پیش‌نویش و تدوین یک لایحه کارآمد و رو به جلو استفاده کنیم تا اگر قانون توزیع عادلانه آب چهل سال تداوم داشت، این لایحه هم بتواند به شکل مناسب شرایط پیش‌روی چند دهه آینده را همچون تغییر اقلیم، زیست محیطی و اقتصاد آب پوشش دهد.

وی اضافه کرد: مجموعه وزارت نیرو آماده شنیدن نظرات کارشناسی تمامی افراد، دستگاه‌ها، سمن‌ها است تا از این فرصت استفاده کرده و نظرات خود را ارسال کنند. حتماً تمامی نقطه نظرات در کمیسیون‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد تا آنچه نهایتا تصویب می‌شود یک سرمایه برای کل کشور باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: وزارت نیرو نه در این زمینه و نه هیچ زمینه دیگری هیچ حقی را نه می‌تواند ایجاد کند و نه می‌تواند سلب کند. این ویرایش اول یک لایحه بوده و سعی خواهیم کرد تمام سواد جامعه که ناظر بر منافع عمومی است را جمع کنیم تا این مهم به لایحه پیشنهادی وزارت نیرو تبدیل شود. این موضوع در کمیسیون‌های دولت بررسی شده و سپس به کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی خواهد رفت که امیدواریم تا پایان کار دولت دوازدهم مطرح شود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: وزارت نیرو درصدد است کاری که از سال ۱۳۴۳ وزارت آب و برق به حکم قانون، خودش به تنهایی انجام می‌داد را در یک کمیسیون که متشکل از چندین دستگاه شامل جهاد کشاورزی، وزارت صمت، کشور، محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه و غیره انجام دهد و مسئولیت این کار همچنان با این وزارتخانه بوده، اما اختیار برنامه‌ریزی و مسئله تخصیص و مشارکت در این زمینه را به شراکت در یک کمیسیون قرار دادیم.

وی در خصوص سوخت مورد استفاده نیروگاه‌ها نیز یادآور شد: خوشبختانه در این دولت سهم گاز در تولید برق افزایش چشمگیری داشته است. ما امروز با سهم ۸۰ درصدی گاز در سوخت نیروگاه‌ها بعد از ایالات متحده، روسیه و ژاپن در ردیف چهارم دنیا هستیم.

وزیر نیرو اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار در ۳۵ سال گذشته سهم نیروگاه‌های هسته‌ای در سبد انرژی دنیا از سه درصد به ۱۰ درصد و سهم گاز از ۱۲ درصد به ۲۳ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سهم زغال سنگ تغییری نکرده و از گذشته تاکنون ۳۸.۲ درصد را به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که سوخت زغال سنگ سوختی نسبتا آلوده کننده است.

بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می‌شود

وزیر نیرو همچنین گفت: بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می‌شود و مصرف‌کنندگان می‌توانند به طور مستقیم نسبت به خرید برق از تولیدکننده اقدام کنند. شرکت توانیر نیز می‌تواند نقش واسطه‌ای خود را حذف و توان خود را بر توسعه انتقال و مصرف‌های خانگی و خرد متمرکز کند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس فعالیت بورس انرژی، تولیدکنندگان برق، سریع‌تر به پول خود دست می‌یابند و قیمت نیز در این بازار تعیین می‌شود که منطقی است.

افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق‌آبی به ۱۲ هزار و ۱۸۱ مگاوات

وزیر نیرو همچنین از افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق‌آبی از ۱۰ هزار مگاوات در ابتدای دولت تدبیر و امید به ۱۲ هزار و ۱۸۱ مگاوات خبر داد.

اردکانیان همچنین با اشاره به تغییر اقلیم شدید در کشور تاکید کرد: باید آمادگی مواجهه با خشکسالی یا ترسالی را داشته باشیم که پیش شرط آن همکاری و پیوستگی داخل و خارج دولت است.

وی افزود: شرایط فعلی به گونه‌ای است که در تابستان با ظرفیت سازی‌های انجام شده مشکلی نخواهیم داشت و در صورت سیلاب شدید نیز با لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها همانند سال‌های پیش مسئله‌ای پیش نخواهد آمد.

انتهای پیام

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چرا زيرنويس فيلم نمياد

خرید رپورتاژ آگهی دائمی با 70% تخفیف

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح