کد خبر : 187683
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 دی 1400 - 16:51

ملایر؛ برگی زرین از تاریخ انقلاب

ملایر؛ برگی زرین از تاریخ انقلاب

ایسنا/همدان مردم انقلابی، شهید پرور و ولایتمدار ملایر از آغاز تکوین نهضت اسلامی در سال ۱۳۴۲ تا ‏ظهور راهپیمایی‌های سال ۱۳۵۷، با حضور گسترده خود در صحنه، نقشی پررنگ و ماندگار در ‏پیروزی انقلاب اسلامی داشتند.‏ شهرستان ملایر با تقدیم ۱۱۰۰ شهید والامقام به ساحت مقدس انقلاب، نشان داد همواره در مسیر ولایت فقیه ایستاده و

ملایر؛ برگی زرین از تاریخ انقلاب

ایسنا/همدان مردم انقلابی، شهید پرور و ولایتمدار ملایر از آغاز تکوین نهضت اسلامی در سال ۱۳۴۲ تا ‏ظهور راهپیمایی‌های سال ۱۳۵۷، با حضور گسترده خود در صحنه، نقشی پررنگ و ماندگار در ‏پیروزی انقلاب اسلامی داشتند.‏

شهرستان ملایر با تقدیم ۱۱۰۰ شهید والامقام به ساحت مقدس انقلاب، نشان داد همواره در مسیر ولایت فقیه ایستاده و پر قدرت آرمان های رهبر و بنیانگذار این نهضت را طی طریق می کنند.

این خطه از دیرباز مهد پرورش عالمان، اندیشمندان و مبارزان و بزرگان فراوانی در حوزه‌های مختلف بوده که در عرصه‌های ملی و انقلابی جریان ساز و اثرگذار بودند.

آیت الله میرشاهولد؛ ماندگارترین شخصیت‌ انقلابی ملایر

از این دست می توان به عالم مجاهد و پارسا مرحوم “آیت‌الله میرشاهولد” از مبارزان دوران انقلاب و نخستین امام جمعه ملایر است که به عنوان پرچمدار انقلاب اسلامی در ملایر شناخته شده است، اشاره کرد. امروز نام عالم فقید آیت ‎ الله سید محمد میرشاهولد، به عنوان یکی از ماندگارترین شخصیت‌های کشور در تاریخ انقلاب اسلامی می‌درخشد.

آیت‌الله سیدمحمد میرشاه‌ولد مردی از جنس مبارزان انقلابی و پیشگام در مبارزه علیه رژیم طاغوت بود است که راهی نورانی در مسیر استقامت و پیروزی برای مردم ملایر ترسیم کرد.

آیت الله سیدمحمد میرشاهولد در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی در شهرستان ملایر و در خاندانی بزرگ و اصیل دیده به جهان گشود و در سال ۱۳۲۲ شمسی وارد حوزه علمیه تازه تاسیس ملایر شد و از محضر آیت الله حاج شیخ شهاب الدین مصطفوی مؤسس حوزه کسب فیض کرد.

این عالم ربانی سطوح عالیه فقه و اصول را نزد عالمانی همچون آیت الله مرعشی نجفی، گلپایگانی و شهید صدوقی فرا گرفت و سپس وارد حوزه درس خارج مرحوم آیت الله بروجردی و آیات عظام حجت کمرب و سیّد محمدتقی خوانساری شد.

مراجع بزرگی همچون امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در اجازات جداگانه‌ای وی را نماینده خود و مجاز در تصدی امور حسبیه دانسته‌اند.

این روحانی پرتلاش در سال ۱۳۳۷ به ملایر بازگشت که مصادف با رحلت استاد بزرگوار خود آیت الله شیخ شهاب الدین مصطفوی شد و پس از رحلت آن عالم ربّانی، بنا به درخواست مؤمنان، وی در ملایر اقامت کرد و به ترویج دین مبین اسلام مشغول شد.

وی در دوران خفقان انقلاب رهبر مبارزان انقلابی مردم ملایر بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حکم امام خمینی(ره) به عنوان نخستین امام جمعه ملایر منصوب شد اما پس از دو سال به علت شدت بیماری استعفا کرد تا اینکه دوباره از سال ۱۳۷۵ در کنار آیت الله فاضلیان امام جمعه ملایر به عنوان امام جمعه موقت راهبری امور این شهر را برعهده گرفت.

نخستین نماز جمعه ملایر، توسط آیت الله میرشاه‌ولد و به حکم امام خمینی(ره) در ۲۱ رمضان ۱۳۹۹ قمری در ورزشگاه تختی خیابان حمزه‌لویی این شهر اقامه شد.

خورشید وجود این عالم ربانی و مجاهد نستوه پس از نیم قرن خدمت خالصانه به مکتب تشیع و دفاع از حریم ولایت، به علت عارضه قلبی عصر روز سه شنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۴ در ایام محرم حسینی به عالم باقی پر کشید و در جوار آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) به خاک سپرده شد.

مجمع عالی بسیج شهرستان ملایر از سال ۹۳ روز ۲۱ بهمن ماه را به عنوان سالروز پاسداشت مرحوم آیت الله سید محمد میرشاه‌ولد شخصیت برجسته و محوری مبارزات مردمی این شهرستان در جریان انقلاب به نام روز ملی ملایر تصویب و نامگذاری کرد.

نخستین شهید انقلاب ملایر

“شهید احمد وفایی زاده”، در روز عاشورایی که مصادف با ۲۰ آذر ماه سال ۵۷ بود برای فریضه عزاداری سرور و سالار شهیدان به مسجد چهارده معصوم(ع) می رود.

با توجه به اینکه در آن سال ها مرسوم بود، مسیر حرکت هیئت های عزاداری به سمت میدان مرکزی شهر باشد ولی فضای شدیدا امنیتی شهر از یک طرف و ترس از پایین آوردن مجسمه شاه ملعون واقع در میدان مرکزی شهر توسط هیئت ها از طرف دیگر، باعث شد که مأمورین شهربانی اجازه حرکت هیأت های عزاداری به میدان مرکزی شهر را ندهند. بنابراین هیأت مذکور از خیابان دولت آباد (خیابان طالقانی کنونی) به سمت خیابان بروجرد و میدان امام حرکت می کنند اما مأموران شهربانی اجازه ورود مردم به میدان مرکزی را نداده و در ابتدای خیابان زورآباد(خیابان عاشورا) راه مردم را سد می کنند و شروع به تیراندازی به مردم کرده و عده ای را مجروح می کنند.

غیرت و مردانگی شهید احمد ۱۸ ساله که کمتر از ۴۰ روز از دامادی اش نگذشته بود، شعله ور شده و با دیدن صحنه تیراندازی مأموران به عزاداران، سوار یک وانت بار شده و به صفوف آتشین مأموران شهربانی حمله ور می شود و با برخورد با آنان یک نفر از مأموران شهربانی را کشته و تعدادی از ایشان را زخمی می کند.م أموران پس از این اقدام احمد، او را به گلوله بسته و با شلیک ۹ گلوله ایشان را به شهادت رساندند.

قابل توجه اینکه برادر بزرگتر احمد، یعنی حجت الاسلام شیخ محمد وفایی زاده که در آن ایام د ر زندان ساواک تحت شدیدترین شکنجه ها بود، نیز پس از انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۶۲ در حالیکه مسئولیت فرماندهی گردان سیدالشهدا قم را برعهده داشت در منطقه پنجوین عراق به شهات رسید.

حال و هوای انقلاب در جهان شهر ملایر

اکنون در چهل و دومین سالروز غرور آفرین پیروزی انقلاب اسلامی، ملایر و مردمانش همچنان استوار و محکم پای آرمان های این انقلاب ایستاده اند و امروز همزمان با سراسر کشور در پویش مجازی “انقلاب مردم” در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه شرکت می کنند. امروز ملایری ها در کنار راهپیمایی موتوری و خودرویی در سراسر کشور در فضای مجازی، بهمن تماشایی دیگری را رقم می زنند.

​​​​​شهردار ملایر در این رابطه از طراحی، ساخت و نصب بیش از ۱۵ المان و استند، ویژه ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی در سطح شهر خبر داد و گفت: ایام الله دهه فجر یادآور قیام باشکوه ملتی بیدار و هوشیار است که توانستند دست بیگانگان را از این کشور قطع کنند.

حسین بابایی در گفت و گو با ایسنا، افزود: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری بر اساس رسالت کاری خود و در راستای حفظ ارزش‌ها و الگوهای انقلاب اسلامی، احیای خاطرات انقلاب و معرفی شایسته آنها به نسل جوان، فضاسازی برای ایجاد وحدت و همدلی در جامعه و ایجاد شور و شعف انقلابی اقدامات لازم را در زمینه فضاسازی محیطی سطح شهر انجام داده است.

وی افزود: به مناسبت چهل و دومین سالگرد انقلاب شکوهمند مردم ایران و تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی، شهرداری ملایر اقدام به فضاسازی گسترده و آذین ‌بندی معابر و میادین سطح شهر با نصب بیش از ۷۵۰ عدد پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران، ۸۰۰۰ متر ریسه پرچمی و الوان و بیش از ۱۰۰ عدد پرچم عمودی  جمهوری اسلامی و  ۲۰۰۰ متر ریسه نورانی کرده است.

این مقام مسئول در ادامه از نوشتن شعارهای اول انقلاب بر روی پارچه با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نصب در خیابان خیام خبر داد و گفت: این حرکت خاطرات اول انقلاب را در اذهان مردم زنده می کند، شهرداری با نصب بیش از ۳۰۰ متر بنر به مناسبت دهه فجر که از تصاویر راهپیمایی مردم ملایر در سال ۱۳۵۷ و تصاویر شهدای انقلاب استفاده شده بود حال و هوای شهر را انقلابی کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چرا زيرنويس فيلم نمياد

خرید رپورتاژ آگهی دائمی با 70% تخفیف

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح