کد خبر : 187673
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 دی 1400 - 16:50

مناسب سازی از حقوق اساسی انسان هاست/لزوم شکل گیری نهضت مناسب سازی در کشور

مناسب سازی از حقوق اساسی انسان هاست/لزوم شکل گیری نهضت مناسب سازی در کشور

شانزدهمین نشست ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با حضور «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «وحید قبادی‌دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور، «جمالی‌نژاد» معاون وزیر کشور و «ابراهیم کاظمی مومن‌سرایی» رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور و جمعی از اعضا برگزار شد. به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و

مناسب سازی از حقوق اساسی انسان هاست/لزوم شکل گیری نهضت مناسب سازی در کشور

شانزدهمین نشست ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با حضور «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «وحید قبادی‌دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور، «جمالی‌نژاد» معاون وزیر کشور و «ابراهیم کاظمی مومن‌سرایی» رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور و جمعی از اعضا برگزار شد.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست به اهمیت جلسات ستاد مناسب سازی اشاره کرد و گفت: در جامعه ای زندگی می کنیم که به دلیل عدم پیشگیری مناسب از بروز معلولیت، همچنان موتور تولید کننده معلولیت در آن  روشن است و هم در حوزه مسائل ژنتیکی ادامه دارد و هم اینکه نامناسب بودن فضاهای موجود در کشور  منجر به بروز برخی معلولیت ها شده است. همچنین برخی معلولیت ها نیزریشه در فرهنگ جامعه دارد که اصلاح آن بر عهده حکومت است.

وی به بروز معلولیت های ناشی از جنگ تحمیلی در کشور اشاره کرد و افزود: یکی از محصولات جنگ تحمیلی، خلق اسوه های مقاومت و رشادت در کشور است. جانبازان عزیز ما هستند که مشاهده آنها روحیه مقاومت را در ما تقویت می کند و شهدای زنده ما هستند اما وجود معلولیت در این افراد، مسئولیت ما را در بحث مناسب سازی سنگین تر می کند. همچنین افراد دارای معلولیت هم نعمت جامعه ما هستند که با دیدن این افراد، ابتدا به یا خدا می افتیم و لطافتی در روحمان بر انگیخته می شود.

وی افزود: هر دو قشر از احترام فوق العاده ای برخوردارند و مسئولیت ما را مضاعف می کنند و من پیشنهاد می کنم روزی تحت عنوان روز ملی مناسب سازی یا کشور بی مانع و دسترس پذیر و یا هر عنوان زیبا و مرتبط دیگر، در تقویم نامگذاری شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بر لزوم شکل گیری نهضت مناسب سازی در کشور تاکید کرد و گفت: نه تنها سازمان بهزیستی و مراکز دولتی، بلکه تمامی نهادها و مراکزی که مسئولیتی در ساخت فضا و زیست بوم جامعه بر عهده دارند باید احساس مسئولیت اساسی در این خصوص داشته باشند.

مناسب سازی و تحقق شعار خانواده محوری بهزیستی 

شریعتمداری به شعار خانواده محور شدن اشاره کرد و گفت‌: اگر سازمان بهزیستی، شعاربهزیستی خانواده محور را با شعوری بالا خلق کرده است و در جهت آن حرکت می کند، نقطه مقابل این تحقق این شعار، عدم مناسب سازی و نامناسب بودن محیط شهری است. زیرا برای مثال اگر بخواهیم افراد دارای معلولیت را از مراکز خارج کنیم و به خانه ها ببریم، هر یک نفر وارد خانه ای می شود و تردد و حضور او در فضاهای مختلف جامعه چند برابر می شود و همین امر مناسب سازی را الزام آور می کند. بنابراین اگر بخواهیم بهزیستی خانواده محور شکل بگیرد، الزام مناسب سازی شعار ماست و هر چند که تشکیل مراکز مثبت زندگی بهزیستی و بردن بهزیستی به محلات، گوشه ای از مشکلات را کمرنگ می کند، اما ما را از مناسب سازی بی نیاز نمی کند زیرا تنها بهزیستی به افراد دارای معلولیت خدمت رسانی نمی کند و جانبازان و افراد دارای معلولیت باید بتوانند در کل فضای کشور آزادانه تردد کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به  آمار نگهداری ۴۸ هزار نفر در مراکز بهزیستی و ۵۵ هزار نفر در خانواده ها نیز اشاره کرد و گفت: این آمار و پیشی گرفتن تعداد افراد نگهداری شده در خانواده نسبت به سال های قبل، نشانه خوبی است که پیشرفت شعار خانواده محوری را نشان می دهد، اما لازم است که حداکثر تلاشمان را برای تحقق این شعار بکنیم و در غیر این صورت ایزوله کردن معلولان و جانبازان در خانه ها و مراکز ادامه پیدا می کند.

وی افزود: تا زمانی که این عزیزان نتوانند در جامعه حضور پیدا کنند، از حقوق اجتماعی خودشان محرومند و اگر منشور حقوق شهروندی را منتشر کرده ایم باید به اصول آن که توجه به حقوق همه شهروندان از جمله جانبازان و معلولان هست، توجه کافی داشته باشیم و به مناسب سازی اهتمام کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به گستره مناسب سازی در جامعه نیز گفت: مناسب سازی تنها به قرار دادن رمپ و آسانسور در فضاهای شهری محدود نمی شود، بلکه علائم هشداردهنده برای تسهیل تردد و حضور نابینایان و ناشنوایان در جامعه، امکانات و وسایل کمک آموزشی برای حضور این افراد در فضاهای فرهنگی جامعه و… از مصادیق مناسب سازی است که برای بهره مندی آنان از این خدمات به برنامه ریزی نیاز داریم.

وی به وسعت و سنگینی امر مناسب سازی در کشور نیز اشاره کرد و گفت :عدم نظارت و توقف پیگیری مستمر این موضوع در جامعه باعث می شود که هر بار به نقطه اول بر گردیم و با توجه به اینکه اهرم های نظارتی خوبی اعم از ماده ۳۱ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت را داریم. همچنین تشکیل یک کمیته نظارتی در حد معاون اول رئیس جمهور، و محول شدن دبیری این کمیته به شخص من و مسئولیت رئیس سازمان بهزیستی برای ارائه گزارش های نظارتی به همین کمیته و پیگیری و انعکاس آن به وزیر نیز نشان می دهد که توجه ویژه ای به موضوع مناسب سازی وجود دارد و مسئولیت سنگینی بر عهده ماست.

شریعتمداری گفت: هر چند گزارش های رسیده حاکی از روند رو به رشد مناسب سازی در کشور است، اما قانع کننده نیست و باید از خودمان شروع کنیم و تلاش خود را معطوف به رسیدن به سطح قابل قبولی از مناسب سازی و حفظ آن بکنیم.

لزوم تعیین اولویت و زمان بندی در اجرای مصوبات جلسات ستاد هماهنگی و نظارت بر مناسب سازی

وی به لزوم بازنگری مصوبات جلسات کمیته های مناسب سازی نیز اشاره کرد و گفت: مصوبات بسیار خوب هستند اما اولویت بندی نشده اند و همچنین زمان بندی و متولی مشخصی ندارند. بنابراین یکی از مصوبات این جلسه هم همین است که تمامی مصوبات قبلی، بازنگری و تعیین اولویت شوند و خواهش من این است که مصوباتی که تا پایان دولت قابلیت انجام دارند، شناسایی و احصا شوند و در دستور کار فوری قرار گیرند.

این مقام مسئول یکی دیگر از مصوبات جلسه را لزوم ارائه ۲ گزارش شش ماهه تا پایان دولت از سوی ستاد مناسب سازی برای طرح در جلسه هیات وزیران اعلام کرد.

وی گفت:پاسخگویی و نظارت پذیری لازمه قبول مسئولیت است و ترک فعل نیز به این معناست که اگر قادر به انجام کاری نباشیم، از آن کناره گیری کنیم و حق افراد را ضایع نکنیم. همچنین مناسب سازی و دسترس پذیری جامعه برای جانبازان و افراد دارای معلولیت، حق این افراد است که اگر  این حق را از ما مطالبه کنند، قادر به پاسخگویی نیستیم.

شریعتمداری به از بین رفتن نفوس و جان معلولان و افزایش معلولیت های ناشی از نامناسب بودن معابر نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته به دلیل عدم مناسب سازی شهری در استان اصفهان، یکی از افراد دارای معلولیت نابینایی را از دست دادیم و  این موضوع باعث تاسف همگان شد.

وی افزود: مناسب سازی از حقوق اساسی افراد است و همانطور که از حق آزادی های مشروع افراد دفاع می کنیم، باید از این حق هم دفاع کنیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به مسئولیت سنگین شهرداری ها در حوزه مناسب سازی نیز اشاره کرد و گفت:شهرداری ها مسئولیت های سنگین در حد یک وزارتخانه دارند و وضعیت مالی خیلی خوبی هم ندارند، اما لازم است روش هایی برای تامین بودجه اجرای مصوبات پیدا کنند، زیرا حتما همه مصوبات از محل بودجه عمومی، اجرایی نخواهند شد و به نظر من تشکیل یک کمیته اقتصادی در ستاد مناسب سازی  برای پیش بینی  محل تامین هزینه های مازاد، الزامی است و طبیعی است که اگر برای اجرای قوانین، هزینه لازم پیش بینی نشود، اجرایی نخواهند شد.

وی با اشاره به تجربه نهادهای مدنی در حمایت از محیط زیست در دنیا به نیاز کشور بر لزوم ایجاد نهادهای غیر دولتی برای پیگیری مناسب سازی شهرها تاکید کرد و گفت: جامعه مدنی معلولان و جانبازان یک نهادی تشکیل شود و کمپین هایی در حمایت از حقوق معلولان و مناسب سازی در  کشور ایجاد  شود و به مطالبه گری از دولت ها بپردازند.

شریعتمداری با اشاره به اینکه معلولیت در هر لحظه ممکن است برای هر کس ایجاد شود گفت: در تصمیم گیری ها و ساخت و سازها باید به این موضوع پرداخته شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اولویت بندی در فعالیت های صدا و سیما گفت:مظلوم ترین قشری که باید به آنها پرداخت معلولان هستند که از حقوق اولیه خود محروم هستند.

وی همچنین به برگزاری ۱۶ جلسه و رشد چهار برابری تعداد جلسات در دوره مدیریت جدید در سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان دهنده آن است، پیگیری و کارهای خوبی در این جلسات صورت گرفته که نیاز به اثر بخشی و کارایی بیشتری داشته باشد.

شریعتمداری در پایان اظهار امیدواری کرد که دارای جامعه ای باشیم که هیچ مانعی برای حضور جانبازان و معلولان در آن  وجود نداشته باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور، گفتنی است؛ در پایان این مراسم از نشان مناسب سازی و کتاب گزیده قوانین و دستورالعمل های مناسب سازی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رونمایی شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چرا زيرنويس فيلم نمياد

خرید رپورتاژ آگهی دائمی با 70% تخفیف

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح