کد خبر : 189570
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دی 1400 - 18:25

روند افزایشی «اُمیکرون» در کشور / شناسایی ۱۹۴ مبتلا تا کنون

روند افزایشی «اُمیکرون» در کشور / شناسایی ۱۹۴ مبتلا تا کنون

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به روند افزایشی موارد شناسایی ابتلا به «امیکرون» در کشور، گفت: موثرترین کار در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل‌ها، ماسک زدن و رعایت فاصله‌گذاری و همچنین تزریق دز سوم واکسن است و توصیه می‌کنم افراد حتما دز سوم واکسن را تزریق کنند. به گزارش ایسنا، دکتر سعید کریمی در نشست

روند افزایشی «اُمیکرون» در کشور / شناسایی ۱۹۴ مبتلا تا کنون

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به روند افزایشی موارد شناسایی ابتلا به «امیکرون» در کشور، گفت: موثرترین کار در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل‌ها، ماسک زدن و رعایت فاصله‌گذاری و همچنین تزریق دز سوم واکسن است و توصیه می‌کنم افراد حتما دز سوم واکسن را تزریق کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید کریمی در نشست خبری وزارت بهداشت، در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت مراجعات کرونایی به بیمارستان‌ها و آمادگی بیمارستان‌ها در برابر اُمیکرون، گفت: خوشبختانه تعداد مراجعین سرپایی ما با علائم مشکوک به کرونا با علائم تنفسی که به صورت روزانه مراجعه می‌کنند، حدود  ۱۲۵۰ مورد است که این میزان مراجعه از پیک قبلی که داشتیم به تدریج کم شده و در زوهای اخیر، افزایش قابل توجهی را نداشتیم. البته تغییرات سینوسی کاهش و افزایشی وجود داشته، اما خوشبختانه افزایش مراجعات قابل توجه و مستمر نداشتیم. همچنین در حوزه تعداد بستری، بعد از عبور از پیک، در حد ثابت در حد  ۵۸۰۰ مورد است که در روزهای اخیر حالت ثابتی داشته و افزایش نگران‌کننده‌ای را شاهد نبوده‌ایم.

شناسایی ۱۹۴ مبتلا به امیکرون در کشور

روند افزایشی بیماری در کشور

وی افزود: تعداد بستری در آی سی یو هم حدود ۱۴۰۰ مورد است. بنابراین در حوزه بستری در آی‌سی‌یو هم افزایش خاصی نداشته است و در شرایط پایداری به سر می‌بریم. در زمینه سویه اُمیکرون نیز تعداد موارد مبتلا که با تشخیص قطعی کیت بوده، افزایش یافته است و تا امروز  ۱۹۴ تشخیص قطعی اُمیکرون داشته‌ایم که در حال افزایش است.

نگرانی از سرایت‌پذیری بالای اُمیکرون

ماسک بزنید و تزریق واکسن را جدی بگیرید

کریمی ادامه داد: برای تشخیص اُمیکرون ابتدا باید تست PCR بیمار مثبت شود و بعد اگر مشکوک به اُمیکرون باشد، یک تست اضافه هم برای اُمیکرون انجام می‌شود. افزایش تعداد موارد اُمیکرون جای نگرانی دارد. از این جهت که شیوع و سرایت‌پذیری اُمیکرون بسیار زیاد است و در عرض دو تا سه روز ممکن است، فرد مبتلا بتواند افراد دیگر را مبتلا کند. بر این اساس رعایت پروتکل‌های بسیار مهم است و باید توجه کرد که  موثرترین چیز هم در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل‌ها، ماسک زدن و رعایت فاصله‌گذاری و همچنین تزریق دز سوم واکسن است که توصیه می‌کنم، حتما دز سوم واکسن را افراد تزریق کنند. دز سوم در پیشگیری از ابتلا و موارد شدید و همچنین پیشگیری از بستری و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا بسیار موثر است.

بیمارستان‌ها در آماده‌باش

وی همچنین گفت: باید توجه کرد که از نظر درمانی تفاوتی بین اُمیکرون و سویه دلتا وجود ندارد. البته از جهت مراقبتی باید بیشتر مراقب باشیم، زیرا سرایت‌پذیری اُمیکرون بیشتر است، اما از نظر درمان تفاوتی ندارد. در عین حال به بیمارستان‌هایمان آماده‌باش اعلام کردیم که در آماده‌باش هستند تا اگر خدایی نکرده تعداد موارد افزایش یافت، بتوانند به بهترین نحوه مراقبت‌ها و خدمات را از نظر وضعیت اکسیژن‌سازها، دارو و… انجام دهند. این تمهیدات با معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده است. ان‌شاءالله که اصلا وارد پیک بعدی نشویم، باتوجه به اینکه مدت زمان فاصله واکسیناسیون‌مان کم است و آنتی‌بادی وجود دارد، ولی اصلا نباید غافل شویم و باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم.

مشکلات نسخه‌نویسی الکترونیک در بیمارستان‌ها

کریمی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره وضعیت اجرای نسخه الکترونیک در بیمارستان‌ها، گفت: در این زمینه مشکلاتی از روزهای اول بوده و هنوز هم وجود دارد، اما به تدریج در حال کاهش است. کسی که تاکنون دستی نسخه را می‌نوشته، اکنون باید تایپ کند که مقداری سرعت را کاهش می‌دهد، برق یا اینترنت قطع می‌شود، ممکن است حجم بیماران بالا باشد و مسیرهای ارتباطی نتوانند به خوبی اطلاعات را منتقل کنند و کندی ایجاد شود که رسانه‌ها در این زمینه گزارشاتی ارائه داده‌اند. با این حال با جلساتی که مکرر برگزار شده و هماهنگی‌هایی که روزبروز در حال افزایش است، این مشکلات در حال کاهش است. وقتی یک پروژه ملی است و با تعداد بالایی از مراکز مواجهیم، باید مقداری فرصت دهیم تا به آنچه که مطلوب است، برسیم.

وضعیت اثرگذاری واکسن‌ها بر اُمیکرون

وی درباره میزان اثربخشی واکسن‌های داخلی کرونا بر سویه اُمیکرون، گفت: تاکنون در ایران ۱۹۴ مورد اُمیکرون شناسایی شده و در این زمینه اطلاعات آنقدر قطعی نیست که بتوانیم اطلاعاتی ارائه دهیم، اما باتوجه به اینکه واکسن‌های داخلی در مقابل دلتا موثر بودند و واکسن‌های خارجی هم که بوده بر روی دلتا تست شده و کشورهایی که میزان اُمیکرون‌شان بالاست، آن‌ها را موثر دانستند. به نظر می‌آید که واکسن روی اُمیکرون هم موثر باشد. مطالعاتی که انجام می‌شود این موضوع را می تواند به اثبات برساند.

کریمی درباره اعمال محدودیت‌های کرونایی با توجه به خطر اُمیکرون، گفت: فعلا در وضعیتی قرار داریم که عمدتا بر رعایت پروتکل‌ها توصیه می‌کنیم. هر محدودیتی که قرار باشد ایجاد شود، جزو اختیارات ستاد ملی کروناست و وزارت بهداشت نمی‌تواند محدودیت اعمال کند. در عین حال کمیته علمی وضعیت را از نظر علمی بررسی می‌کند، نتایج کمیته علمی به وزیر بهداشت و سپس در ستاد کرونا ارائه شده و ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌گیری می‌کند. بنابراین درباره محدودیت‌ها باید از ستاد ملی کرونا پیگیری شود.

کریمی درباره مواجهه با بیماری‌های ترکیبی با کرونا، گفت: در بیمارانی که به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، اکنون آنفلوآنزا زیاد است، اما فعلا من گزارشی از ترکیب این بیماری‌ها با کرونا دریافت نکرده‌ام.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از حوزه سلامت، هنوز نهایی نیست

وی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و نحوه حمایت از بنگاه‌های سلامت‌محور با این اقدام، گفت: فعلا این لایحه در مجلس است و هنوز نهایی نشده است. باید اجازه دهیم کار کارشناسی‌اش در مجلس انجام شود. در بررسی‌هایی که انجام می‌شود، حمایت‌هایی از بحث دارو و سلامت دیده شده است. البته از آنجایی که نهایی نشده، اظهارنظر نمی‌کنیم، اما حمایت‌ها در حوزه سلامت برای سال آینده در لایحه بودجه دیده شده است و فکر نمی‌کنم که نمانیدگان مجلس بخواهند حوزه سلامت را رها کنند و حتما حمایت خواهند کرد که ما هم از آنها خواهش می‌کنیم که حتما این حمایت را انجام دهند.

بسته پیشنهادی وزارت بهداشت برای

ماندگاری پزشکان در مناطق محروم

 

کریمی در ادامه صحبت‌هایش، درباره بحث کمبود پزشک، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند، مشکل بیشتر بحث توزیع است. یک پزشک متخصص بعد از دوره طرح، دیگر تعهدی به وزارت بهداشت ندارد و اگر بخواهیم این افراد را در مناطقی که هستند، نگه داریم، باید ماندگاری‌شان را تسهیل کنیم. این جزو پیشنهاداتی است که ارائه کردیم که باید بتوانیم برای افرادی که در مناطق محروم ارائه خدمت انجام می‌دهند، تسهیلاتی فراهم کنیم. البته هنوز بسته آن تصویب نشده است و به همین دلیل جزئیات آن را مطرح نمی‌کنم.

وی تاکید کرد: به هر حال باید اقداماتی انجام دهیم که یک پزشک متخصص بعد از دوره تعهدش، خودش با رضایت در منطقه محروم کار کند. مردم در مناطق محروم حق دارند که پزشک متخحصص داشته باشند و پزشک متخصص ماندگار هم داشته باشند، نه اینکه هر چند سال یکبار پزشک متخصص‌شان تغییر کند. این جزو مطالب مهمی است که در برنامه‌ها و پیشنهادات ما وجود دارد. درباره مناطق محروم هم ۳۰ درصد سهمیه مناطق محروم وجود دارد که از این طریق هم می‌توانیم به صورت بومی‌گزینی برای این مناطق پزشک جذب کنیم که در همان منطقه‌ای که هستند، ارائه خدمت کنند. اگر بخواهیم مشکل حل شود باید کاری کنیم که خود پزشک با رضایت در منطقه محروم  ارائه خدمت کند و ماندگاری‌شان را تسهیل کنیم. حال این تسهیلات می‌تواند مالی باشد، رفاهی باشد و … که اگر بسته پیشنهادی ما تصویب شود، امیدوارم بتوانیم این مشکل را رفع کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت درباره نوع دز سومی که مردم باید برای واکسیناسیون کرونا تزریق کنند، گفت: از نظر علمی درباره اینکه چه نوع دز سومی از واکسن‌های کرونا موثرتر است، بین علما اختلاف‌هایی وجود دارد. این موارد باید در کمیته علمی بررسی و تعیین تکلیف شود. بحث واردات هم مربوط به حوزه معاونت درمان نیست.

کریمی در پاسخ به اینکه باوجود تزریق واکسن، چرا هنوز کرونا مهار نشده است، گفتن: این موضوع طبیعی است و هیچ واکسنی به ویژه درباره کرونا نه ادعا می‌کند و نه می‌تواند ۱۰۰ درصد بیماری را کنترل کند و هیچ کجای دنیا اینطور نیست که اگر واکسن تزریق کردند، دیگر ۱۰۰ درصد کسی به بیماری مبتلا نشود. بنابراین هدف‌مان از واکسیناسیون، کاهش میزان ابتلا و به ویژه کاهش موارد شدید ابتلا و مرگ‌ومیر است.

بررسی هزینه‌-اثربخشی داروهای جدید کرونا در کمیته علمی

مشکلی در حوزه درمان کرونا نیست

وی درباره وضعیت داروهای درمان کرونا، گفت: درباره داروها هم فعلا داروهایی را که در پروتکل درمان کشور وجود دارد، در کشور در دسترس هستند. داروهای جدیدی هم که گزارش می‌شود، باید در کمیته علمی مورد بررسی قرار گیرند، وگرنه دچار مشکلاتی می‌شویم که قبلا داشتیم که اصلا آیا این دارو موثر هست یا خیر. این موارد در کمیته علمی بررسی می‌شود تا هزینه-اثربخشی آن مشخص شود و بعد به پروتکل‌ها اضافه می‌شود. در حال حاضر در حوزه درمان مشکلی نداریم. چند دارویی هم که اعلام شده که ممکن است موثر باشند، در حال بررسی است و اگر به این نتیجه برسیم که واقعا موثرند، وارد پروتکل می‌شوند. بنابراین این موارد در کمیته علمی بحث می‌شود و اگر به صورت علمی به این نتیجه برسیم که موثر است، اقدام می‌شود.

اصرار بر اجرای علمی قانون جوانی جمعیت

معاون درمان وزارت بهداشت درباره اجرای قانون جوانی جمعیت، گفت: اصل بر اجرای قانون جوانی جمعیت است. ما روی این قانون اصرار داریم و این کار باید از طریق علمی انجام شود. توصیه می‌کنم خبرنگاران هم در این زمینه خیلی وارد حواشی نشوند. باید تلاش کنیم که قانون اجرا شود تا جمعیت جوانی داشته باشیم و با مشکل پیری و کاهش نرخ جمعیت مواجه نشویم.

لزوم بروز کردن بیمارستان‌های فرسوده

کریمی درباره بحث بیمارستان‌سازی در کشور و ایمنی بیمارستان‌ها، گفت:  در حوزه درمان ما در زمینه اعتباربخشی بیمارستان‌ها می‌توانیم ورود کنیم. یکی از فاکتورهای ما در اعتباربخشی این است که اگر بیمارستانی ناایمن باشد، در اعتباربخشی و صدور و تمدید پروانه سخت‌گیری می‌کنیم و باید اصلاح کنند. باید توجه کرد که بسیاری از بیمارستان‌ها فرسوده‌اند و ممکن است ۸۰ یا ۹۰ سال قبل ساخته شده باشند، به‌روز کردن این بیمارستان‌ها اقدامی است که باید انجام شود که معاونت توسعه در این زمینه عمل می‌کنند.

تخلفات درمانی را به ۱۹۰ اعلام کنید

معاون درمان وزارت بهداشت درباره سامانه ۱۹۰ و ارائه تخلفات بیمارستانی و تعرفه‌ای، گفت: تخلفات را می‌توانند به سامانه ۱۹۰ ارائه کنند. در عین حال طی دو سه روز اخیر جلساتی در راستای تقویت نظارت از سوی معاونت درمان برگزار شد و بر روی بیمارستان‌ها متمرکز می‌شویم تا ان‌شاءالله تخلفی در بیمارستان رخ ندهد. عمده تخلفاتی که وجود دارد احتمالا در بیمارستان رخ می‌دهد، اگر عمل جراحی است که برای آن پول خارج از تعرفه‌ای دریافت می‌شود، آن عمل در بیمارستان اتفاق می‌افتد، علاوه بر برخورد با افراد متخلف، با آن بیمارستانی هم که این تخلف در آن رخ می‌دهد، برخورد می‌کنیم. در عین حال نظارت‌هایمان باید به‌روز و سامانه‌ای شوند. به معاونت‌های درمان اعلام شده که این موضوع را جزو اولویت‌هایشان قرار دهند. فسادستیزی جزو اولویت‌های ما است.

کریمی درباره موضوع کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم مجددا تاکید کرد: مباحث مطرح شده به این معنا نیست که پزشک متخصص به اندازه کافی نداریم، بلکه تجمع‌شان در مراکز استان‌ها بیشتر و در مناطق محروم کمتر است. البته این پزشکان تعهدات‌شان را هم انجام داده‌اند، اما ما باید شرایط ماندگاری پزشک در مناطق محروم را فراهم کنیم که به مباحث رفاهی، معیشتی، مالی و … بازمی‌گردد. باید کاری کنیم که متخصصین علاقه داشته باشند که در مناطق محروم خدمت کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره کرونا، با بیان اینکه در شرایط فعلی کرونا باید از پیک‌های قبلی درس بگیریم، گفت: وقتی از یک بحران درس بگیریم، به یک فرصت برای آینده بدل می‌شود تا دیگر با آن مشکلات مواجه نشویم. خوشبختانه طی دوره کرونا بیماری نبوده که به دلیل کمبود تخت بیرون از بیمارستان باشد؛ چیزی که در کشورهای دیگر مشاهده کردیم. برخی بیماران به دلایل مختلف دیر مراجعه کرده بودند که دچار مرگ و میر شدند. دعا می‌کنیم که پیک دیگری در پیش نباشد و از مردم هم خواهش می‌کنیم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا وارد پیک بعدی نشویم. در عین حال سعی می‌کنیم که از گذشته درس بگیریم تا اگر وارد پیک بعدی شدیم، بتوانیم بهتر مدیریت کنیم.

کریمی در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به اولویت‌های حوزه درمان کشور، گفت:‌ از همه کادر درمان و عزیزانی که طی دو سال گذشته در سنگر کرونا خدمت کردند تشکر می‌کنم. بالای ۲۰۰ شهید سلامت تقدیم کردیم که یاد آنها را گرامی می‌داریم.

وی افزود: یکی از مهمترین و شاید مهمترین رسالت ما در حوزه درمان این است که بتوانیم یک خدمت را بهنگام، موثر، باکیفیت، به صورت اقتصادی و بهره‌ور، مبتنی بر عدالت و نیازهای منطقی برای مراجعین فراهم کنیم. بنابراین یکی از محورهای اصلی کار ما تعالی سلامت است. یعنی باید بتوانیم کیفیت و کمیت خدمات‌مان را در حد اعلا داشته باشیم. هدف‌گذاری ما این است که این را تعالی دهیم. یکی از مهمترین اقدامات‌مان همگانی کردن پوشش سلامت است تا همه هموطنان‌مان به خدمات سلامت دسترسی داشته باشند.

لزوم ارتقای بهره‌وری در حوزه سلامت

وی ادامه داد: در عین حال منابع مان محدود است و نمی توانیم نیازهای القایی را در اولویت قرار داده و منابع‌مان برای نیازهای اصلی کفاف ندهد. باید حتما ارتقاء بهره‌وری داشته باشیم. ما منابع محدودی داریم و باید از آن بهره‌برداری بهینه انجام دهیم تا با کمبود مواجه نشویم. بر این اساس باید فرآیندهایمان را اصلاح کنیم و یکی از اقدامات برای اصلاح فرآیندها داشتن اطلاعات است. تاکید کردم که باید دیتاهایمان بروز و بهنگام به دست‌مان برسد. سامانه‌های متعددی وجود دارد که باید بتوانیم آن‌ها را تجمیع کنیم. اطلاعات را باید روزانه و حتی به صورت برخط داشته باشیم تا بتوانیم به موقع تصمیم بگیریم. نکته دیگر که روی آن تاکید داریم، بحث عدالت است. باید توجه کرد که با عدالتی که مدنظرمان است، فاصله داریم. ممکن است تجمع امکانات در یک مناطقی بیشتر و در برخی مناطق کمتر باشد که از عدالت دور است. عدالت یعنی اینکه هرچیزی سرجای خودش باشد. ممکن است در یک مرکز استان یا در تهران لازم باشد که درمان‌های بسیار تخصصی را داشته باشیم اما نباید باعث شود که امکانات اصلی را در مراکز دور از مرکزمان نداشته باشیم. برای برقراری عدالت هم باید محرودیت‌زدایی کنیم. ما سند درمان داریم که بر چه اساسی منابع‌مان را توزیع می‌کنیم. شاخص‌هایی وجود دارد و روی این سند آنالیز کردیم که آیا به اهداف مدنظر رسیدیم یا خیر. برای یکسری استان‌ها هم که شاخص‌های پایین‌تری داشتند باید سندهای محرومیت‌زدایی مجزا داشته باشیم تا بتوانیم آن‌ها را ارتقاء دهیم. برای استان‌های خیلی محروم هم به طور ویژه با هماهنگی مسئولان استانی و خیرین، اسناد مجزایی داشته‌ایم تا بتوانیم به صورت جهادی روی آن‌ها کار کنیم. بر اساس بازدیدهای میدانی هم اگر مشکلی باشد، سعی می‌کنیم اصلاحاتی انجام دهیم

کریمی گفت: تکریم ارباب رجوع یکی دیگر از نکات مهم است. ارباب رجوع در بیمارستان بیمار است که باید همه این افراد را تکریم کنیم. بنابراین پزشک، پرستار و … باید بدانند که مرکز، بیمار است و همه باید حول محور او کار کنند. در عین حال فسادستیزی از موضوعاتی است که باید در حوزه ما روی  آن کار شود. باید با این موضوع مقابله کرد. باید بسترهای فساد را حذف کنیم و نظارت‌هایمان را افزایش دهیم.

وی گفت: تاکید دیگر ما مدیریت الکترونیک است. نسخه‌نویسی الکترونیک هم از ابتدای دی ماه در حال انجام است. البته این بخشی از پروژه پرونده الکترونیک سلامت است، اطلاعات ما باید ثبت شود تا بتوانیم مدیریت کنیم. شروع کردیم که مدیریت الکترونیک را در درمان توسعه داده و بتوانیم به صورت علمی و به‌روز مدیریت‌مان را انجام دهیم. از اقدامات دیگر بسترسازی برای مشارکت‌های دولتی و غیردولتی است. هرجا که مردم پای کار آمدند، کار پیشرفت کرده و هرجا که از مردم فاصله گرفتیم، کار ابتر مانده است. بنابراین باید بسترسازی کنیم که واحدهای دولتی، غیردولتی و مردم نهاد در راستای توسعه کمی و کیفی درمان وارد کار شوند. بر روی استفاده از ظرفیت خیرین هم تاکید دارم. همچنین بحث پیاده‌سازی قانون جوانی جمعیت است که موضوعی بسیار استراتژیک است نیز از اولویت‌های مهم است. اگر جمعیت ما کاهش یافته یا پیر شود، در همه حوزه‌ها گرفتار می‌شویم. ما روی درمان‌های مربوط به ناباروری کار می‌کنیم، اما گاهی با اقدامات ساده مانند کنترل وزن، دیابت و … می‌توان کاری کرد که به سمت درمان‌های سنگین نرویم. بنابراین حتما پیاده‌سازی قانون جوانی جمعیت را مدنظر داریم.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چرا زيرنويس فيلم نمياد

خرید رپورتاژ آگهی دائمی با 70% تخفیف

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح